Apartman veya siteniz için yönetim firması mı arıyorsunuz? ApsiyonBulur!
Apsiyon Blog / Yöneticinin El Kitabı

Apartman ve Site Yönetimlerine Vergi Denetimi

Özellikle büyükşehirlerde bazı apartman ve site yönetimlerinin vergisel açıdan denetime tabi tutuldukları ve bazı konularda inceleme altına alındıkları yolunda duyumlar alıyoruz. Bu kapsamda bu konularla ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ortak Alanların İşletilmesi

Denetimler sırasında sorun yaşanan konulardan biri ortak alanların işletilmesi ile ilgili. Örneğin, sosyal tesislerin kiralanması yoluyla özel sektöre bırakılması ya da buraların bizzat kat maliklerince işletilerek gelir elde edilmesi gibi işlemler dikkat çekebiliyor. Ortak yerlerin kiralanması durumunda, kiracı durumundaki kişiler ile yönetim arasında mutlaka bir kiralama sözleşmesinin yapılması gerekmektedir. Kiralama işleminin geçerli olabilmesi için de kat maliklerinin tamamının oybirliği ile karar alması şarttır (KMK m.45). Kiralama sonucunda elde edilen gelir arsa payına göre kat maliklerinindir. Bu konuda detaylı bilgi için Apsiyon Blog'da yer alan diğer bir yazıyı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Apartman ve Sitelerde Reklam Gelirlerinin Vergilendirilmesi

Ortak alanların kat maliklerince işletilmesi durumunda ise vergi idaresi duruma göre ticari kazanç elde edildiği yönünde karar verebiliyor. Özellikle kat malikleri dışından kişilere de mal ya da hizmet satışı yapılması durumunda “adi ortaklık” olarak değerlendirilerek, her bir kat maliki ortak kabul edilebiliyor. Bu durumda da çeşitli sebeplerle usulsüzlük ve vergi cezaları uygulanabiliyor. Toplu yapılarda ortak yer ve tesislerin işletilmesine ilişkin detayları aşağıda linki bulunan Apsiyon Blog'un bu yazısında okuyabilirsiniz.

Sitelerdeki Ortak Yerlerden Gelir Elde Etmek Mümkün Mü?

Personel Sorunları

Apartman ve sitelerde çalışan personellerle ilgili sorunlar yaşandığına dair de duyumlar alınmaktadır. Özellikle özlük haklarını ilgilendiren konularda, hak ettiklerini almadığını düşünen personeller de şikayetçi olabilmektedir. Özellikle asgari geçim indirimi (AGİ) gibi çalışanlara yönelik hakların yansıtılmaması ya da eksik aktarılması gibi sebepler denetimlerde de konu olabilmektedir. Yönetimlerin bu açıdan dikkatli olmalarında fayda bulunmaktadır.

Vergi İncelemelerine Dikkat

Yönetimler, yönetimini sürdürdükleri apartman ve site yönetimleri vergi incelemesi altına alındığında, sürecin baştan sona dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerektiğini akıllarından çıkarmamalıdırlar. Vergi incelemeleri hukuki olarak dikkatli takip edilmesi gereken bir süreçtir. Bu konuda uzman olan avukat ya da mali müşavirlerden destek almalarında fayda bulunmaktadır. Vergi incelemeleri ile ilgili detaylı bilgi Apsiyon Blog'da bulunmaktadır.

Kat Maliklerinin Kira Vergi Beyannamelerinde Dikkat Etmesi Gereken Tüm Konular 

Kat maliklerinin  
- Apartman ya da sitelerin ortak alanlarından elde edilen gelirlerin kat maliklerinin beyanname ödevine etkisi olup olmadığı veya  
- Kendi sahip oldukları konut veya iş yerlerine ilişkin kira gelirleri vergi beyannamelerinde dikkat etmesi gerekenlere  
aşağıdaki link dizininden erişebilirsiniz. 

Okuma Önerileri 

Ortak Alanlardan Kira Geliri Elde Eden Kat Malikleri Dikkat: Verginiz Çıkabilir  
Apartman ve Site Yönetimleri Tarafından Elde Edilen Gelirlerin, Gelir Vergisi Açısından Kat Maliklerine Etkileri 
Apartman, Site Yöneticisi Kendi Karar Alarak Gelir Elde Edebilir Mi? 
Apartman ve Site Yönetimlerine Vergi Denetimi 
Site Yönetimlerinin Elde Ettiği Reklam Gelirlerinin Vergilendirilmesi
Apartmanların Dış Cephelerinin Kiraya Verilmesinde Vergi 
Apartman ve Site Yönetimleri Vergi İncelemesine Tabi Midir? 
Danıştay’dan Ses Getirecek Bir Karar: Konut Yönetimlerinin Stopaj Yapma Yükümlülüğü Yoktur
Ortak Alanlardan Kira Geliri Elde Eden Kat Malikleri İçin Vergi 
Kira Vergi Beyannameleri'nde Gider Yöntemleri 
Kira Gelirlerinde Vergi Avantajları 
Kira Kazançlarında Konut İstisnası  

İzleme Önerileri 

Apartman ve Sitelerde Ortak Alanların Kiraya Verilmesi ve Vergilendirilmesi 
Apartman ve Sitelerde Sosyal Tesislerin İşletilmesi ve Vergilendirilmesi 

Uyarı: Bu yazı, Apsiyon Blog için hazırlanmıştır. İlgili yazının izinsiz kullanılması, aleni ortamlara asılması, sosyal medya ya da çevrim içi web tabanlı iletişim araçları ve diğer sözlü yazılı yayınlarla kullanılması, izinsiz her türlü formata çoğaltılması hukuka aykırıdır. İzinsiz kullanım halinde her türlü hukuki ve cezai yola başvurulur. Hukuki bilgilendirme kapsamında verilen bilgiler ilgili mevzuat çerçevesinde belirtilmiş olup, okuyucuya herhangi bir sonuç vaat etmez. 
Apsiyon
Apsiyon
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın!
Facebook Linkedin X Youtube Instagram

Yorumlar

İlginizi Çekebilir