Apsiyon Blog
Apsiyon Blog

Apartman ve Site Yönetimleri’nin Elde Ettiği Reklam Gelirlerinin Vergilendirilmesi

Apartman ve site yönetimleri tarafından elde edilen gelirler arasında reklam gelirleri de bulunmaktadır. Özellikle binaların yan duvarları üzerinde yer alan reklamlar nedeniyle apartman ve site yönetimleri arasında anlaşmalar yapılmakta ve sonuç itibariyle ödemeler yapılmaktadır. Bu ödemeler de apartman ve site yönetimleri için gelir kaynağı olarak dikkate alınmaktadır. Sizlerden gelen soruları da dikkate alarak bu yazımızda bu konu ile ilgili sizlere bilgi aktarmak istiyoruz.

Apartman ve Site Yönetimleri Reklam Geliri Elde Edebilir mi?

Bilindiği gibi apartman ve site yönetimlerinin reklam geliri elde etmesinde yasal bir engel bulunmamaktadır. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 45. Maddesi'ne göre apartman ve sitelerin dış duvarlarının, çatı veya damının reklam amacıyla kiralanması gibi önemli yönetim işleri ancak bütün kat maliklerinin oybirliğiyle verecekleri karar üzerine yapılabilir. Dolayısıyla önce oybirliği ile karar alınarak yönetime yetkilendirme yapılması esastır. Yönetimin tek başına kat malikleri kararı olmaksızın hareket etmesi mümkün değildir.

Apartman ve Site Yönetimleri’nin Reklam Gelirlerinin Gelir Vergisi Beyanı Nasıl Yapılır?

Apartman ve sitelerin reklam gelirleri, Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. maddesi kapsamında yer alan vergi tevkifatı yapmaya mecbur olanlara kiraya verilmesi halinde gelir vergisi tevkifatına, yani stopaja tabidir. Elde edilen gelir, maliklerin geliri sayılır. Kat maliklerinin hisselerine düşen kira gelir olarak pay edilir. Kat malikleri tarafından elde edilen kira geliri stopaja tabi tutulan bir gayrimenkul sermaye iradı olarak değerlendirilerek, gerekirse yıllık beyanname ile beyan edilmelidir. Bu konuda kat maliklerinin dikkatli olmasında fayda vardır. Elde edilen gelirin kat malikleri tarafından doğrudan yönetime bırakılması da bu durumu etkilememektedir.

Apartman ve Site Yönetimleri’nin Reklam Gelirleri KDV'ye Tabi midir?

Ayrıca dış cephenin reklam amaçlı kiraya verilmesi, KDV Kanunu’nun (1/3-f) maddesi gereğince genel oranda (%18) KDV’ye tabi olacaktır. Genelde site yönetimlerinin KDV mükellefiyeti olmaz. Ancak kiracılar, yani reklam hizmeti alanlar KDV mükellefi ise durum değişmektedir. Bu durumda söz konusu işleme ait % 18 oranındaki KDV, reklam hizmeti alanlar tarafından sorumlu sıfatıyla (2 No’lu KDV Beyannamesiyle) beyan edilmesi gerekmektedir.

APSİYON