Apartman veya siteniz için yönetim firması mı arıyorsunuz? ApsiyonBulur!
Apsiyon Blog / Yöneticinin El Kitabı

Site Yönetimlerinin Elde Ettiği Reklam Gelirlerinin Vergilendirilmesi

Apartman ve site yönetimleri tarafından elde edilen gelirler arasında reklam gelirleri de bulunmaktadır. Özellikle binaların yan duvarları üzerinde yer alan reklamlar nedeniyle apartman ve site yönetimleri arasında anlaşmalar yapılmakta ve sonuç itibariyle ödemeler yapılmaktadır. Bu ödemeler de apartman ve site yönetimleri için gelir kaynağı olarak dikkate alınmaktadır. Sizlerden gelen soruları da dikkate alarak bu yazımızda bu konu ile ilgili sizlere bilgi aktarmak istiyoruz.

Site Yönetimleri, Reklam Geliri Elde Edebilir Mi?

Bilindiği gibi apartman ve site yönetimlerinin reklam geliri elde etmesinde yasal bir engel bulunmamaktadır. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 45. maddesine göre apartman ve sitelerin dış duvarlarının, çatı veya damının reklam amacıyla kiralanması gibi önemli yönetim işleri ancak bütün kat maliklerinin oybirliğiyle verecekleri karar üzerine yapılabilir. Dolayısıyla önce oy birliği ile karar alınarak yönetime yetkilendirme yapılması esastır. Yönetimin tek başına kat malikleri kararı olmaksızın hareket etmesi mümkün değildir.

Site Yönetimleri, Reklam Gelirlerinin Gelir Vergisi Beyanını Nasıl Yapmalı?

Apartman ve sitelerin reklam gelirleri, Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. maddesi kapsamında yer alan vergi tevkifatı yapmaya mecbur olanlara kiraya verilmesi halinde gelir vergisi tevkifatına, yani stopaja tabidir. Elde edilen gelir, maliklerin geliri sayılır. Kat maliklerinin hisselerine düşen kira gelir olarak pay edilir. Kat malikleri tarafından elde edilen kira geliri stopaja tabi tutulan bir gayrimenkul sermaye iradı olarak değerlendirilerek, gerekirse yıllık beyanname ile beyan edilmelidir. Bu konuda kat maliklerinin dikkatli olmasında fayda vardır. Elde edilen gelirin kat malikleri tarafından doğrudan yönetime bırakılması da bu durumu etkilememektedir.

Site Yönetimlerinin Reklam Gelirleri KDV'ye Tabi Mi?

Dış cephenin reklam amaçlı kiraya verilmesi, KDV Kanunu’nun (1/3-f) maddesi gereğince genel oranda (%18) KDV’ye tabi olacaktır. Genelde site yönetimlerinin KDV mükellefiyeti olmaz. Ancak kiracılar, yani reklam hizmeti alanlar KDV mükellefi ise durum değişmektedir. Bu durumda söz konusu işleme ait % 18 oranındaki KDV, reklam hizmeti alanlar tarafından sorumlu sıfatıyla (2 No’lu KDV Beyannamesiyle) beyan edilmesi gerekir.

Uyarı: Bu yazı, Apsiyon Blog için hazırlanmıştır. İlgili yazının izinsiz kullanılması, aleni ortamlara asılması, sosyal medya ya da çevrim içi web tabanlı iletişim araçları ve diğer sözlü yazılı yayınlarla kullanılması, izinsiz her türlü formata çoğaltılması hukuka aykırıdır. İzinsiz kullanım halinde her türlü hukuki ve cezai yola başvurulur. Hukuki bilgilendirme kapsamında verilen bilgiler ilgili mevzuat çerçevesinde belirtilmiş olup, okuyucuya herhangi bir sonuç vaat etmez. 
Apsiyon
Apsiyon
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın!
Facebook Linkedin Twitter Youtube Instagram

Yorumlar

İlginizi Çekebilir