Apartman veya siteniz için yönetim firması mı arıyorsunuz? ApsiyonBulur!
Apsiyon Blog / Yöneticinin El Kitabı

Apartman, Site Yöneticisi Kendi Karar Alarak Gelir Elde Edebilir Mi?

APARTMAN VE SİTE YÖNETİCİSİ KENDİ KARAR ALARAK GELİR ELDE EDEBİLİR Mİ

Apartman, site yönetimleri zaman zaman gelir elde eden faaliyetlerde bulunabilmektedirler. Dış duvarların ya da asansör duvarlarının kiralanması, sosyal tesis, havuz ya da otopark gibi ortak alanların işletilmesi, ortak bir bağımsız bölümün örneğin kapıcı dairesinin kiraya verilmesi gibi işlemler sonucunda gelir elde etmektedirler.


Gelir Edilen Faaliyetlerde Kat Maliklerinin Kararını Almak Gerekir Mi?

Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik konumundadırlar. Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre anagayrimenkulün bir hakla kayıtlanması veya arsanın bölünmesi ve bölünen kısmın mülkiyetinin başkasına devrolunması gibi temliki tasarruflar veya ana yapının dış duvarlarının, çatı veya damının reklam maksadıyla kiralanması gibi önemli yönetim işleri ancak bütün kat maliklerinin oy birliğiyle verecekleri karar üzerine yapılabilir (m.45). Dolayısıyla tüm kat maliklerinin onayının alınması şarttır. Yöneticinin ya da yönetim kurulunun kendi alacakları kararlar üzerine bu tip gelir elde edici faaliyetlerde bulunulması mümkün değildir.


Diğer yandan apartman, site yönetim planlarında yöneticilere ya da yönetim kurullarına bu konuda verilen bir yetki ve görev varsa yöneticiler kendilerine verilen bu yetki ve görevler çerçevesinde kararlar alabilir. Ancak şu da ifade edilmelidir ki KMK m.45 emredici bir düzenleme olduğundan, bu maddeye aykırı yönetim planları iptal edilebilir.


Elde Edilen Gelirler Apartman, Site Yönetimlerinin Geliri Olabilir Mi?

Elde edilen gelirler yönetimin geliri değildir. Bu gelirler kat maliklerinin geliri kabul edilir. Kat malikleri elde edilen geliri yönetimlerin tasarrufuna bıraksa dahi sonuç değişmeyecektir. Kat malikleri gelirleri beyan edecekler mi yoksa etmeyecekler mi bu konuda şahsi durumlarını kişisel olarak değerlendirmelidirler.


Elde Edilen Gelirler İçin Apartman, Site Yönetiminin Beyanname Vermesi Gerekir Mi?

Elde edilen gelirler kat maliklerinin geliri kabul edildiğinden, yönetimin yapması gereken bir işlem bulunmamaktadır. Bir diğer ifadeyle beyanname verilmesi vb. bir işleme gerek yoktur.


Apartman ve Site Yönetimlerine Vergi Denetimi

Apartman ve Site Yönetimi Vergi İncelemelerinde En Çok Eleştirilen Hususlar Nelerdir?

Uyarı: Bu yazı, Apsiyon Blog için hazırlanmıştır. İlgili yazının izinsiz kullanılması, aleni ortamlara asılması, sosyal medya ya da çevrim içi web tabanlı iletişim araçları ve diğer sözlü yazılı yayınlarla kullanılması, izinsiz her türlü formata çoğaltılması hukuka aykırıdır. İzinsiz kullanım halinde her türlü hukuki ve cezai yola başvurulur. Hukuki bilgilendirme kapsamında verilen bilgiler ilgili mevzuat çerçevesinde belirtilmiş olup, okuyucuya herhangi bir sonuç vaat etmez. 
Apsiyon
Apsiyon
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın!
Facebook Linkedin Twitter Youtube Instagram

Yorumlar

İlginizi Çekebilir