Apartman veya siteniz için yönetim firması mı arıyorsunuz? ApsiyonBulur!
Apsiyon Blog / Yöneticinin El Kitabı

Apartmanların Dış Cephelerinin Kiraya Verilmesinde Vergi

Apartmanların Dış Cephelerinin Kiraya Verilmesinde Vergi

Günümüzde toplu yaşam alanlarından türlü gelirler elde etmek mümkün. Ortak alanların kiraya verilmesi bunlardan biri. Örneğin, binaların dış cephesine reklam alınması gibi. Özellikle belirli semtlerde adeta billboard görevini üstlenen dış cepheler ticari kurumlar tarafından da tercih ediliyor. Bu durumda kat maliklerinin nasıl bir sorumluluk altında olduğunu kısaca hatırlatmak istiyoruz.


Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca apartmanların dış cepheleri “ortak yer” olarak kabul edilir. Kat malikleri, ana gayrimenkulun bütün ortak yerlerine arsa payları oranında ortak mülkiyet hükümlerine göre malik durumundadır. Apartman yönetimleri tarafından kiraya verilen ortak kullanıma mahsus yerlerin mülkiyet hakkı hisseleri oranında kat maliklerine ait olduğundan söz konusu bölümlerin malikler tarafından bireysel olarak veya yönetim tarafından kendiliğinden kiraya verilmesi mümkün değildir. Bu bölümlerin kiralanabilmesi ancak kat malikleri kurulunun oy birliği ile alacakları karar sonucu olabileceğinden, yönetim sadece kat malikleri adına kiralama işlevini vekil sıfatı ile yerine getirmiş olmaktadır.


Apartman ve sitelerde dış cephelerin reklam vb. amaçlı kiraya verilmesi durumu Gelir Vergisi Kanunu'na göre kira geliridir. Uygulamada kurumsal kiralamalar söz konusu olduğunda, kiracı konumundaki kurumlar ödeme yaparken stopaj da yapmaktır. Başka bir ifadeyle kira ödemesi sırasında %20 oranında kanuni yükümlülükleri gereği kaynakta kesinti yoluyla vergi kesmektedir. Genel kurulda oy birliği ile alınan karar gereğince apartman ve sitelerde duvarların reklam maksadıyla kiralanması sonucu elde edilen kira geliri, vergi kanunları açısından yönetime ait değildir. Apartman veya sitede mülkiyet sahibi bulunanların (kat maliklerinin) gayrimenkul sermaye iradı geliri olarak kabul edilir. Ayrıca, elde edilen kira gelirlerinin apartman veya site yönetimleri tarafından tahsil edilip ortak giderlerin karşılanmasında kullanılması hiçbir etkiye sahip değildir. Diğer bir ifadeyle ortak giderlerin karşılanmasında kullanılması durumunda dahi yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda yine vergilendirilme yapılacaktır.

Apsiyon’da Kira Dönemi Başladı!

Kira ödemelerinden bahsetmişken Apsiyon’un sizlere sunduğu hizmetlerden birini daha hatırlatmak istedik. Apsiyon’un “Kira Modülü” ile  hem kiracıların hem de ev sahiplerinin işi artık çok daha kolay! Apsiyon’un yepyeni kira modülü ile; ev sahipleri için kira ödemelerini Apsiyon üzerinden takip etme, kiracı için tek tuşla kira ödeme kolaylığı ve ayrıca kira sözleşmenizi Apsiyon sistemine kaydedip kolaylıkla ulaşabilme işlemlerini hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Uyarı: Bu yazı, Apsiyon Blog için hazırlanmıştır. İlgili yazının izinsiz kullanılması, aleni ortamlara asılması, sosyal medya ya da çevrim içi web tabanlı iletişim araçları ve diğer sözlü yazılı yayınlarla kullanılması, izinsiz her türlü formata çoğaltılması hukuka aykırıdır. İzinsiz kullanım halinde her türlü hukuki ve cezai yola başvurulur. Hukuki bilgilendirme kapsamında verilen bilgiler ilgili mevzuat çerçevesinde belirtilmiş olup, okuyucuya herhangi bir sonuç vaat etmez. 
Apsiyon
Apsiyon
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın!
Facebook Linkedin Twitter Youtube Instagram

Yorumlar

İlginizi Çekebilir