Apsiyon Blog / Yöneticinin El Kitabı

Apartman ve Site Çalışanları Sokağa Çıkma Yasağından Muaf

Apartman ve Site Çalışanları Sokağa Çıkma Yasağından Muaf

Salgın nedeniyle artan vakalarla beraber kısıtlamalar yeniden başladı ve 4 Aralık Cuma akşamından 7 Aralık Pazartesi sabahına kadar sokağa çıkma yasağı ile hafta sonu sokağa çıkma yasakları tekrar devreye sokuldu. Tabi her sektörde olduğu gibi apartman ve site çalışanları da çalışma düzenlerinde sorunlar yaşadı. Ancak genelge eki değişikliği ile bu konuda bir düzenleme yapıldı.

 

Apartman ve Site Personeli Sokağa Çıkma Kısıtlamasına Tabi Değil

 

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 30/11/2020 tarih ve E-89780865-153-20076 sayılı ": Sokağa Çıkma Kısıtlamaları” konulu (İçişleri Bakanı imzalı) genelgesinin “EK: Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi" bölümünde 7 Aralık 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından “30.11.2020 TARİHLİ GENELGELER KAPSAMINDA SIKÇA SORULAN SORULAR (Son Güncelleme: 07.12.2020)” bölümünde eklemeler yapılmış olup, apartman ve sitelerin temizlik, ısınma, aydınlatma vb. işlerini yerine getiren görevliler sokağa çıkma kısıtlaması getirilen hafta sonlarında iş yerlerine gidip gelirken kısıtlamadan muaf olacaklardır. İfadedeki vb. (ve benzeri) kısaltması, apartman ve sitelerde çalışan diğer görevlilerin (örneğin müracaat elemanı, teknik personel, danışma personeli gibi) de kısıtlamadan muaf olacakları anlamını taşımaktadır.

 

Yönetimlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

30/11/2020 tarih ve E-89780865-153-20076 sayılı ": Sokağa Çıkma Kısıtlamaları” konulu (İçişleri Bakanı imzalı) genelgesi kapsamında istisna listelerinde olan firmaların çalışanları (apartman/site yönetimince) SGK belgesi veya işyeri ile ilişkisini gösteren yazı taşımaları kaydıyla çalışabilirler. Dolayısıyla apartman/site yönetimlerinin temizlik, ısınma vb. işlerini yerine getiren görevlileri için görevli olduklarına dair belgeyi hazırlamaları ve çalışanlarına teslim etmeleri gerekiyor.

 

Ayrıca çalışanlarını belgeyi yanında taşımaları gerektiği, kontroller sırasında belgenin yetkililere gösterilmesinin gerekli olduğu, belgenin ikametleriyle görevli oldukları apartman veya sitelere gidiş-geliş güzergahıyla sınırlı olmak kaydıyla geçerli olduğu, aksi halde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca kendilerine 3 bin 150 TL idari para cezası kesilebileceğini ve bu cezanın apartman/site yönetimini ilgilendirmeyeceği hususlarında uyarmaları gerekiyor.

 

Personelin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Apartman ve site çalışanları her ne kadar sokağa çıkma yasağından muaf tutulmuş olsalar da bunun da bir şartı var. Genelge uyarınca ilgili personel sadece iş ve ikamet adresleri arasında gidiş-geliş güzergahları arasında hareket edebilecekler. Diğer deyişle bu kapsam dışında tespit edilenler ceza ile karşı karşıya kalabilir. Apartman ve site personeli, görevli olduklarına dair apartman/site yönetimince düzenlenen görevli olduklarına dair belgeyi ibraz etmek için yanlarında hazır bulundurmak zorundalar.


https://www.icisleri.gov.tr/kurumlar/icisleri.gov.tr/IcSite/illeridaresi/Haberler/Covid-19/SIKCA-SORULAN-SORULAR-07122020.pdf

OKUMA ÖNERİSİ:  30.11.2020 TARİHLİ GENELGELER KAPSAMINDA SIKÇA SORULAN SORULAR (Son Güncelleme: 07.12.2020)

Soru 6: Apartman ve sitelerin temizlik, ısınma, aydınlatma vb. işlerini yerine getiren görevliler sokağa çıkma kısıtlaması getirilen hafta sonlarında iş yerlerine gidip gelirken kısıtlamaya tabi midir?

Cevap 6: Apartman ve sitelerin temizlik, ısınma vb. işlerini yerine getiren görevliler, apartman/site yönetimince düzenlenen görevli olduklarına dair belgeyi ibraz etmek ve ikametleriyle görevli oldukları apartman veya sitelere gidiş-geliş güzergahıyla sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaftırlar.


APSİYON

Uyarı: Bu yazı, Apsiyon Blog için hazırlanmıştır. İlgili yazının izinsiz kullanılması, aleni ortamlara asılması, sosyal medya ya da çevrimiçi web tabanlı iletişim araçları ve diğer sözlü yazılı yayınlarla kullanılması, izinsiz her türlü formata çoğaltılması hukuka aykırıdır. İzinsiz kullanım halinde her türlü hukuki ve cezai yola başvurulur. Hukuki bilgilendirme kapsamında verilen bilgiler ilgili mevzuat çerçevesinde belirtilmiş olup, okuyucuya herhangi bir sonuç vaat etmez. 
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyin unutmayın!
Facebook Linkedin Twitter Youtube Instagram

Yorumlar

İlginizi Çekebilir