Apsiyon Blog
Apsiyon Blog

Hesap Planı Nedir?

Muhasebe işlemlerinin kaydedilmesinde kullanılan, belirli bir sisteme göre hazırlanmış hesapların yer aldığı listeye Hesap Planı denir. Hesap planı üzerinde sınıf kodları ve bu sınıflara bağlı olan hesapların kodları değiştirilemez. Fakat Site, Apartman, İş Merkezi, Residans, Plaza ya da işletmeler, istedikleri hesapları seçip muhasebe kayıtlarında kullanabilirler.

Hesap planındaki kodlar belli bir sisteme ve mantığa göre oluşturulmuştur. Apsiyon sizlere Hesap Planı sabitliğinden kurtararak mevcutta yer alan hesapların oluşumunu otomatik olarak yapmaktadır.
Ayrıca, esnek hesap açılımı sayesinde istediğiniz kod dizilimini Apsiyon üzerinden oluşturabilirsiniz. Belirlenen gider ve gelirlerinizi tanımlamaları sırasında rahatlıkla ilgili koda atama yapmanızı sağlamaktadır.

Ayrıca mevcutta oluşturmuş olduğunuz bir Hesap Planı var ise, Muhasebe - Hesap Planı Menüsü üzerinden, "Dosyadan Aktarı" butonunu kullanarak mevcuttaki hesap planınızı sisteme yükleyebilirsiniz.


Ayrıca, mevcutta oluşturmuş olduğunuz bir Hesap Planı var ise, Muhasebe - Hesap Planı Menüsü üzerinden "Dosyadan Aktar" butonunu kullanarak mevcuttaki hesap planınızı sisteme yükleyebilirsiniz.

Muhasebe Hesap Planı belirlenen ana gruplar üzerinden oluşturulduğunda, tanımlamış olduğunuz kasa, malik, gider, gelir gibi hesaplarınız otomatik olarak hesap planınıza bağlanmış olacaktır. Apsiyon'da, otomatik oluşum uygulatılmış örnek bir hesap planı inceleyecek olursak, sadelik ve anlaşılırlık kolaylıkla farkedilecektir.