Apsiyon Blog / Duyuru

Bina Deprem Yönetmeliği Değişecek

Bina Deprem Yönetmeliği Değişecek

Basında yayınlanan haberlere göre Bina Deprem Yönetmeli’ğinin değiştirilmesine yönelik çalışmalar başladı. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ tarafından yapılan açıklamalara göre, bina deprem yönetmeliği değişecek ve yakın bir tarihte kamuoyu ile paylaşılacak.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nda (AFAD) düzenlenen Deprem Danışma Kurulu 2017 Yılı 3. Toplantısı'nda yapılan açıklamalara göre "Türkiye deprem tehlike haritası"  oluşturulduğu, deprem haritalarının, halk arasında daha çok birinci derece, ikinci derece, üçüncü derece deprem bölgesi olarak tarif edilen özelliklere ait haritaların, çok daha detaylandırıldığı belirtildi. Bu harita sayesinde bina yapılırken mühendislerin ihtiyaç duyduğu bilgiler de bir araya getirilecek ve istifadelerine sunulacak. Böylece herhangi bir bölgede bina yapılacağı zaman bu binayla ilgili mühendislik ihtiyaçları, mühendislik hesaplama ihtiyaçları hususunda çok önemli bir araç meydana getirilecek.

Deprem Danışma Kurulu’nda ele alınan konulardan biri de ülke genelinde örneklem alınarak riskli yapı analizi çalışmalarının oluşturulması ile ilgili. Hangi binalar daha riskli, depremsellik riskini azaltma çalışmasının nerelerde yoğunlaştırılacağı gibi konular da değerlendirilme konusu yapıldı. Böylece deprem yönetmeliği oluşturulurken ne gibi araçların kullanılmasına ilişkin düzenlemelere de yer verileceği hususunda bazı ipuçları elde edilmiş oldu.

KAYNAK:

http://www.projedefirsat.com/haber/bina-deprem-yonetmeligi-

Uyarı: Bu yazı, Apsiyon Blog için hazırlanmıştır. İlgili yazının izinsiz kullanılması, aleni ortamlara asılması, sosyal medya ya da çevrim içi web tabanlı iletişim araçları ve diğer sözlü yazılı yayınlarla kullanılması, izinsiz her türlü formata çoğaltılması hukuka aykırıdır. İzinsiz kullanım halinde her türlü hukuki ve cezai yola başvurulur. Hukuki bilgilendirme kapsamında verilen bilgiler ilgili mevzuat çerçevesinde belirtilmiş olup, okuyucuya herhangi bir sonuç vaat etmez. 
Apsiyon
Apsiyon
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın!
Facebook Linkedin Twitter Youtube Instagram

Yorumlar

İlginizi Çekebilir