Apsiyon Blog / Yöneticinin El Kitabı

2018'de Ev Sahibi Olanlar İçin Emlak Vergisi Zamanı Geldi!

2018'de Ev Sahibi Olanlar İçin Emlak Vergisi Zamanı Geldi!

Türkiye sınırları içinde, gayrimenkul sahipleri her yıl peşin ya da iki taksitte emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Emlak vergisi; 1319 sayılı Kanuna göre yılda iki kez, arazi, arsa ve bina sahiplerinden tahsil edilen bir vergidir. 

2019 yılı içinde emlak sahibi olanlar, yıl sonuna kadar, yalnızca bildirim yapmakla yükümlüdür. Edindikleri gayrimenkul için, 2020 yılında emlak vergisi öderler.

Bu yıl emlak vergisi ödemeleri; 2018 yılında ev sahibi olanlar ve emlak vergisi muafiyeti dışında kalan tüm mükellefleri ilgilendiriyor.

2019 yılı emlak vergisi ilk taksit ödemeleri, 1 Mart - 31 Mayıs ve 1 - 30 Kasım 2019 tarihlerinde iki eşit taksit halinde ödenir. İkinci taksit ödemesinin, Aralık ayına kadar uzatılabileceği de ön görülüyor. Peşin ödeme yapmayı tercih edenler ise tek seferde yapacakları ödemelerini 1 Mart - 31 Mayıs tarihleri içinde yapabilirler.

Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Maliye Bakanlığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen bina metrekare inşaat maliyet bedelleri ile ilgili belediyelerde kurulacak takdir komisyonlarınca belirlenen metrekare birim değeri esas alınarak belirlenen emlak vergisi; aynı zamanda konutun bağlı bulunduğu belediyelerce yeniden değerleme oranı dikkate alınarak tespit ediliyor. Bu yıl belirlenen emlak vergisi artış oranı ise % 11,865 olarak netleşti.

Emlak vergisi nereye ve nasıl ödenir?

Gayrimenkulünüzün bağlı olduğu belediyeye bizzat başvurarak emlak verginizi ödeyebilirsiniz. Eğer söz konusu gayrimenkul ile aynı bölgede ikamet etmiyorsanız, verginizi tüm belediyelerden yatırabilirsiniz. Emlak vergisi yatırabileceğiniz bankaları araştırarak, tahsil yetkisi verilmiş bankalardan birine de kolayca yatırabilirsiniz. Mesai saatleri içinde başvurabileceğiniz banka ve belediyelere mükellef kimlik belgesi ile başvurmanız yeterlidir. Ayrıca, yoğunluğa bağlı olarak vergi ödemeleri hafta sonları da gerçekleştirilebiliyor. Belediyeniz, e-belediye sistemine geçtiyse, emlak vergisi ödemenizi internet üzerinden de yapabilirsiniz. Ödemelerin gecikmesi halinde, geciktiği ay sayısınca uygulanan gecikme zammının oranı ise % 2 olarak belirlenmiştir.

Apsiyon

 

Uyarı: Bu yazı, Apsiyon Blog için hazırlanmıştır. İlgili yazının izinsiz kullanılması, aleni ortamlara asılması, sosyal medya ya da çevrim içi web tabanlı iletişim araçları ve diğer sözlü yazılı yayınlarla kullanılması, izinsiz her türlü formata çoğaltılması hukuka aykırıdır. İzinsiz kullanım halinde her türlü hukuki ve cezai yola başvurulur. Hukuki bilgilendirme kapsamında verilen bilgiler ilgili mevzuat çerçevesinde belirtilmiş olup, okuyucuya herhangi bir sonuç vaat etmez. 
Apsiyon
Apsiyon
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın!
Facebook Linkedin Twitter Youtube Instagram

Yorumlar

İlginizi Çekebilir