Apartman veya siteniz için yönetim firması mı arıyorsunuz? ApsiyonBulur!
Apsiyon Blog / Duyuru

Kendi Elektriğini Üretene Vergi Avantajı

Kendi Elektriğini Üretene Vergi Avantajı

6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun 14. maddesi uyarınca elektrik enerjisi üretimi konusunda lisans alma ve şirket kurma yükümlülüğünden muaf faaliyetler düzenlenmiştir. Ayrıca düzenleme uyarınca lisans alma yükümlülüğünden muaf olan yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üreten kişilerin ihtiyacının üzerinde ürettiği elektriğin sisteme verilmesi hâlinde elektrik enerjisi son kaynak tedarik şirketince, 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunda kaynak türü bazında belirlenen fiyatlardan alınır. Dolayısıyla kendi elektriğini üretip ihtiyacından fazlasını tedarik şirkete satmak mümkündür.


27.03.2018 tarihinde (mükerrer 2) Resmi Gazete’de yayımlanan 7103 sayılı Kanun’un 3. maddesi ile Gelir Vergisi Kanunu’nun “vergiden muaf esnaf” başlıklı 9. maddesinde bir değişiklik yapılmıştır. Yapılan bir ilave düzenleme ile yukarıda bahsedilen Elektrik Piyasası Kanunu uyarınca lisanssız yürütülebilecek faaliyetler kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik enerjisi üretimi amacıyla, sahibi oldukları veya kiraladıkları konutların çatı ve/veya cephelerinde kurdukları kurulu gücü azami 10 kW’a kadar (10 kW dâhil) olan yalnızca bir üretim tesisinden üretilen elektrik enerjisinin ihtiyaç fazlasını son kaynak tedarik şirketine satanların elde ettikleri gelirler verginin dışında tutulmuştur.

Toplu Yaşam Alanlarında Elektrik Üretimi Yapanlar Vergiden Muaf Tutulacak

Düzenlemede apartman ve site yönetimleri de unutulmadı. Yapılan düzenlemeye göre kat maliklerince ana gayrimenkulün ortak elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanması amacıyla çatı ve/veya cephelerinde kurdukları kurulu gücü azami 10 kW’a kadarki (10 kW dâhil) elektrik üretim tesislerinden üretilen elektrik enerjisinin ihtiyaç fazlasını son kaynak tedarik şirketine satanların elde ettikleri gelirler de verginin dışında tutulmuştur. Ayrıca bu tür gelirler için defter tutma belge düzenleme beyanname verme gibi bir yükümlülük de bulunmamaktadır. Düzenleme Kanun’un yayım tarihi (27.03.2018) itibariyle yürürlüğe girmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi adına önemli olan bu düzenleme ile yeşil binaların bu anlamda avantajlı olacakları ve site yönetimlerinin de gelir elde edeceklerini öngörmek mümkün. Bizden söylemesi.

Uyarı: Bu yazı, Apsiyon Blog için hazırlanmıştır. İlgili yazının izinsiz kullanılması, aleni ortamlara asılması, sosyal medya ya da çevrim içi web tabanlı iletişim araçları ve diğer sözlü yazılı yayınlarla kullanılması, izinsiz her türlü formata çoğaltılması hukuka aykırıdır. İzinsiz kullanım halinde her türlü hukuki ve cezai yola başvurulur. Hukuki bilgilendirme kapsamında verilen bilgiler ilgili mevzuat çerçevesinde belirtilmiş olup, okuyucuya herhangi bir sonuç vaat etmez. 
Apsiyon
Apsiyon
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın!
Facebook Linkedin Twitter Youtube Instagram

Yorumlar

İlginizi Çekebilir