Apsiyon Blog / Duyuru

Emlak verginizin ikinci taksidini ödediniz mi?

Emlak verginizin ikinci taksidini ödediniz mi?

Gayrimenkul sahipleri için emlak vergisinin ikinci taksidini ödeme günleri kapıda. Her yıl iki taksitte ödenen verginin son taksidi için son gün 30 Kasım. Eğer ödemeyi unutur veya geciktirirseniz yani kısaca ödemeniz 30 Kasım’dan sonraya kalırsa geciken hey ay için %1,40 oranında gecikme zammı tahsil edildiğini de unutmamalısınız. O yüzden siz siz olun, geç kalmadan Emlak Vergisi’nin ikinci taksidini yatırın. :)

Emlak Vergisi ile ilgili detaylı bir bilgi paylaşmak gerekirse; verginin oranı, gayrimenkulün bulunduğu ile göre değişiklik gösteriyor. Üstelik vergiye tabi olan emlağın konut, işyeri (büro, dükkân mağaza vb.), arsa ve arazi olma durumuna göre de vergi oranları birbirinden farklılık gösterebiliyor.

Biz sizin için aşağıda basit bir tablo ile açıklamak istedik.

2015 YILI EMLAK VERGİSİ ORANLARI

Gayrimenkulün cinsi

Büyükşehir Belediyesi

Sınırları İçinde

Diğer Yerlerde

Mesken

Binde 2

Binde 1

İşyeri

(mesken dışı kullanılanlar)

Binde 4

Binde 2

Arsa

Binde 6

Binde 3

Arazi

Binde 2

Binde 1

Emlak Vergisi ile ilgili bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise Emlak Vergisi Kanunu’nun 5. maddesine göre mesken olarak kullanılan bina veya apartman dairelerinin vergi değerinin 1/4’ü, inşalarının sona erdiği yılı takip eden bütçe yılından itibaren 5 yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandırılmalarıdır. Diğer bir deyişle yeni inşa edilen binalardan konut alanlarda, iktisap (edinme) tarihini izleyen 5 yıl boyunca, konutun emlak vergisi değerinin 1/4’ü, “beş yıl süre” ile emlak vergisinden muaf tutulur.

Konuyu bir örnekle daha da netleştirmek istersek; büyükşehir belediye sınırları içinde yer alan ve 3 Mart 2015’te inşaatı bitmiş ve 9 Temmuz 2015’te satın alınan bir apartman dairesinin emlak vergisi değeri 300.000 TL olsun. Bu durumda 2015, 2016, 2017, 2018 ve nihayet 2019 yılındaki emlak vergisi hesaplanırken, 300 bin TL üzerinden değil, dörttte biri oranında indirime isabet eden 75 bin TL indirildikten sonra kalan 225 bin lira üzerinden emlak vergisi hesaplanır. Ödeme de buna uygun olarak yapılır. Kısaca; 600 TL yerine 450 TL emlak vergisi ödenmiş olunur. Bu durumu da göz önünde bulundurmak önemli olacaktır.

Uyarı: Bu yazı, Apsiyon Blog için hazırlanmıştır. İlgili yazının izinsiz kullanılması, aleni ortamlara asılması, sosyal medya ya da çevrim içi web tabanlı iletişim araçları ve diğer sözlü yazılı yayınlarla kullanılması, izinsiz her türlü formata çoğaltılması hukuka aykırıdır. İzinsiz kullanım halinde her türlü hukuki ve cezai yola başvurulur. Hukuki bilgilendirme kapsamında verilen bilgiler ilgili mevzuat çerçevesinde belirtilmiş olup, okuyucuya herhangi bir sonuç vaat etmez. 
Apsiyon
Apsiyon
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın!
Facebook Linkedin Twitter Youtube Instagram

Yorumlar

İlginizi Çekebilir