Apsiyon Blog / Yöneticinin El Kitabı

Bazı apartman ve sitelerde kapıcılar herhangi bir elektrik, su ve ısıtma parası ödemiyorlar. Ancak bazılarında ise kapıcının kullandığı elektriğin, suyun ve ısınma masraflarının bedeli ilgili kişiden alınıyor. Bu konuda bir düzenleme var mıdır?

Bazı apartman ve sitelerde kapıcılar herhangi bir elektrik, su ve ısıtma parası ödemiyorlar. Ancak bazılarında ise kapıcının kullandığı elektriğin, suyun ve ısınma masraflarının bedeli ilgili kişiden alınıyor. Bu konuda bir düzenleme var mıdır?
Özgür Biyan cevaplıyor:

Konut kapıcılarının durumları, Konut Kapıcıları Yönetmeliğinde düzenlenmiştir. Kapıcıların su, elektrik, ısınma vb. harcamalara katılıp katılmayacakları ile ilgili düzenlemenin 13. maddesinde yer almaktadır. Bu maddeye göre, kapıcının su, elektrik, ısınma ve sıcak su giderlerine kısmen ya da tamamen katılıp katılmayacağı “sözleşme” ile belirlenir.
Dolayısıyla apartman yönetimleri ile kapıcılar arasında akdedilen sözleşmelerin incelenmesi gerekir. Sözleşmede giderlere tamamen veya kısmen katılım belirlenmek durumundadır. Belirlenmezse, yönetim tüm giderleri karşılamak zorunluluğundadır. 



Uyarı: Bu yazı, Apsiyon Blog için hazırlanmıştır. İlgili yazının izinsiz kullanılması, aleni ortamlara asılması, sosyal medya ya da çevrimiçi web tabanlı iletişim araçları ve diğer sözlü yazılı yayınlarla kullanılması, izinsiz her türlü formata çoğaltılması hukuka aykırıdır. İzinsiz kullanım halinde her türlü hukuki ve cezai yola başvurulur. Hukuki bilgilendirme kapsamında verilen bilgiler ilgili mevzuat çerçevesinde belirtilmiş olup, okuyucuya herhangi bir sonuç vaat etmez. 
Apsiyon
Apsiyon
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın!
Facebook Linkedin Twitter Youtube Instagram

Yorumlar

İlginizi Çekebilir