Apsiyon Blog / Duyuru

Avrupa Birliği Living-Lab'ler için 40 Milyar Euro bütçe ayırmış durumda...

Avrupa Birliği Living-Lab'ler için 40 Milyar Euro bütçe ayırmış durumda...

Türkiye dünyada ilk on ekonomi arasına girmeyi istiyorsa AB içinde ArGe, inovasyon ve sürdürülebilir kalkınmada en rekabetçi ülkelerin başında gelmelidir.

Dünyada bilişim ve iletişim teknolojilerinde muazzam gelişmeler yaşanıyor. Uygarlık, ekonomi ve demokrasi köklü ve hızlı bir şekilde değişmekte ve Bilişim sayesinde büyük bir rekabet gücü yarışı sürmektedir. Bilgi, ses ve görüntü aynı platform ve aletlerde toplanmakta, internetsiz hayat kalkınmış dünya için damarlarındaki kanın çekilmesi anlamına gelmektedir.

Türkiye'de bu yönde stratejilerini geliştirmekte, AB ve gelişen dünya gerisinde kalmamak hatta öne geçmek için çalışmaktadır. Bunu başarabilmenin önemli yollarından bir taneside inovasyon ve uygulama ortamını sağlayacak olan Living-Lab ve ICT şehirlerin oluşmasını sağlamaktır. Aşağıdaki başlıklar Living-Lab'lerin önemini özetlemektedir.

Living-Lab'ler

  • Türkiye'de ve dünyada bireyler, şirketler, şehirler ve ülkeler yaratıcı yenilikler ile sürdürülebilir bir yaşam peşindeler. Ancak yaratılan bu yeni ürün ve hizmetlerin büyük bir kısmı toplum beklentilerini karşılamadığından harcanan kaynaklar boşa gitmektedir. Bu sebepten, yapılan geliştirmelerin hedef kitle beklentilerini karşılamasını sağlamak için gerçek ortamlarda test edilmesi, uygulanması ve beklentileri karşılayacak şekilde üretilip pazara sunulması gerekmektedir. Living-Lab'ler bu geliştirmelerin denenmesi için gerçek uygulama ortamı sağladığından dolayı önemlidir ve şehirlere/ülkelere büyük katma-değer sağlarlar. Geliştirme yapan şirketler proje ekiplerini kente getirirler, kentin kaynaklarından faydalanırlar, istihdam yaratırlar ve uygun ortam olduğunda geliştirme birimlerini hatta sonrada şirketlerini bile getirmeyi düşünürler.
  • Living-Lab'ler ekonomik katma değer dışında, belediyelerin kentlilere daha gelişmiş, verimli, hızlı hizmet imkanı vermesini ve sosyo-politik gücünü arttırmasını sağlar.
  • Living-Lab'ler o kentte yaşayan toplumun bilgi olarak eğitilmesini, toplumda daha güçlü konuma gelmelerin ve dolayısıyla ekonomik olarak gelişmelerini sağlar.
  • Living-Lab'ler, ICT Kentler gibi şehirlerin ve şehirlilerin dünya ile daha fazla entegre olmalarını sağladığından yaratıcılık fırsatlarını daha iyi kullanmalarını sağlarlar.

Biz de Apsiyon olarak Başakşehir Living-Lab'e katılarak bu oluşumu destekliyoruz. 

Uyarı: Bu yazı, Apsiyon Blog için hazırlanmıştır. İlgili yazının izinsiz kullanılması, aleni ortamlara asılması, sosyal medya ya da çevrim içi web tabanlı iletişim araçları ve diğer sözlü yazılı yayınlarla kullanılması, izinsiz her türlü formata çoğaltılması hukuka aykırıdır. İzinsiz kullanım halinde her türlü hukuki ve cezai yola başvurulur. Hukuki bilgilendirme kapsamında verilen bilgiler ilgili mevzuat çerçevesinde belirtilmiş olup, okuyucuya herhangi bir sonuç vaat etmez. 
Apsiyon
Apsiyon
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın!
Facebook Linkedin Twitter Youtube Instagram

Yorumlar

İlginizi Çekebilir