Apsiyon Blog / Yöneticinin El Kitabı

Apartman Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Apartman Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Apartmana banka hesabı açtırılması ve toplanan paraların bu hesapta muhafazası gerekmektedir. 

Öncelikle apartmana banka hesabı açtırmak için apartman kat maliklerini toplayıp bu konuda karar almak gerekmektedir. Alınan karar ile birlikte notere gidip noterden yönetici adına imza beyannamesi düzenlenmesi istenmelidir. Alınan imza beyannamesinin ardından ilgili vergi dairesinden potansiyel vergi numarası alınmalıdır. Alınan vergi numarası,yöneticinin kimlik fotokopisi, imza beyannamesi ve karar defteri ile birlikte bankaya müracaat edildiğinde, banka apartman yönetim kurulu adına hesabı açabilecektir. Dikkat edilmesi gereken önemli husus apartman karar defterine karar yazılırken bankacılık işlemlerinin tamamının karar metnine yazılmasıdır. Zira bankadan para çekme, havale, EFT, para yatırma, vadeli hesap açma, ahzukabz gibi bir kısım yetkilerin kararda yer alması banka tarafından incelenmekte ve esas alınmaktadır.

İlgili kanun: 

KMK Madde 35 (Yöneticinin görevleri) 

j) Topladığı paraları ve avansları yatırmak ve gerektiğinde almak üzere muteber bir bankada kendi adına ve fakat anagayrimenkulün yönetici sıfatı gösterilmek suretiyle, hesap açtırılması.

Uyarı: Bu yazı, Apsiyon Blog için hazırlanmıştır. İlgili yazının izinsiz kullanılması, aleni ortamlara asılması, sosyal medya ya da çevrimiçi web tabanlı iletişim araçları ve diğer sözlü yazılı yayınlarla kullanılması, izinsiz her türlü formata çoğaltılması hukuka aykırıdır. İzinsiz kullanım halinde her türlü hukuki ve cezai yola başvurulur. Hukuki bilgilendirme kapsamında verilen bilgiler ilgili mevzuat çerçevesinde belirtilmiş olup, okuyucuya herhangi bir sonuç vaat etmez. 
Apsiyon
Apsiyon
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın!
Facebook Linkedin Twitter Youtube Instagram

Yorumlar

İlginizi Çekebilir